


Információk, érdekességek
A palacsinta misztériuma
2015. november 08.
Ma reggel valaki megkérdezte tőlem, hogy vajon jelent-e valamit, ha folyamatosan a palacsinta jön vele szembe, akár recept, akár hírlevél, akár fotósorozat formájában. Íme a jelentése!
Az evés nem puszta tápanyagfelvétel, hanem érzelmi jelentőséggel bíró cselekvés, ezért az ételt nem elég pusztán tápértékben mérni, hanem érzelmi jelentését is mérlegelni kell, sőt ebből következően minden táplálkozási cselekedetünk hátterében komoly lelki folyamatok zajlanak, vagy feltárandó emlékek bújnak meg. Az étkezés felfogható az életről alkotott elképzelésünknek is: mi az, amit megengedünk magunknak, mi az, amit belülről szeretnénk magunkévá tenni. Szeretnénk egyes vonásainkat felerősíteni, míg gyengeségeinket tompítani. Habár fiziológiailag csak annyi történik, hogy táplálékot veszünk magunkhoz túlélésünk érdekében, közben a lelkünket is tápláljuk ezzel megmutatva magunkról nagyon sok mindent.
Túlsúlyos kisiskolásból szívbeteg felnőtt?
2015. október 30.
Hogyan neveljünk egészséges gyermeket? Mit kell tennünk azért, hogy ne legyen túlsúlyos és beteg?
A gyermekkorban jelentkező és 6-7 éves kor után is tartósan fennálló túlsúly nagymértékben növeli a szív-és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Dr. Kósa Éva, az Oxygen Medical belgyógyász orvosának segítségével most megismerhetjük a gyermekkori elhízás veszélyeit és tanácsokat kaphatunk a súlyosabb szövődmények megelőzésére vonatkozóan.
Érbeteg gyermekek
Korábban azokat a túlsúlyos gyermekeket tartották az érbetegségek szempontjából veszélyeztetettnek, akiknél az elhízás az úgynevezett metabolikus szindrómával társult, vagyis emelkedett vércukorszint, magas vérnyomás és emelkedett vérzsírszint is jelentkezett.
Nemrégiben azonban a Nemours Gyermekklinika és a Mayo Klinika orvosai által elvégzett kutatás során olyan faktorokat találtak, egyébként teljesen egészséges, de elhízott gyermekek vérében, amelyek egyértelműen előrejelzik a szívbetegségek kialakulásának nagyobb kockázatát. Ezek a laboreltérések már 7 éves korban kimutathatóak voltak a normál testsúlyú gyermekekhez képest. Ez arra figyelmeztet, hogy a jövőben az elhízást nem csak akkor kell komolyan venni, ha egyéb, a fenn említett metabolikus szindrómát kísérő betegségekkel is társul.
Túlsúlyos tinédzserek, meddő felnőttek
2015. október 29.
Normál alkatú társaikkal szemben, a súlyfelesleggel küzdő tinédzser fiúk szervezetében 50%-kal kevesebb tesztoszteronhormon termelődik. A folyamat a későbbi években súlyos következményekkel járhat: impotenciát, meddőséget okozhat.
Hazánkban, az utóbbi években drasztikusan nőtt a túlsúlyos gyerekek, tinédzserek száma. A plusz kilók nem csak jelentős lelki terhet jelentenek a gyermekeknek, de a korábban csak felnőtt, vagy még idősebb korban jellemző, mára szintén népbetegségnek számító elváltozások: szív-és érrendszeri betegségek, 2-es típusú diabétesz is egyre gyakrabban jelentkeznek a fiatalabb korosztály körében is. A Clinical Endocrinology folyóiratban közölt vizsgálat a túlsúly egy másik, kevéssé ismert következményére: a férfi meddőségre is felhívja a figyelmet.
Plusz kilók és tesztoszteron
A tesztoszteron a legfontosabb férfihormon, amely részt vesz a férfiak erőteljes fizikumának kialakulásában. A másodlagos nemi jellegek, izomerő, csontozat fejlődése mellett ez a hormon felelős a spermiumok termelődéséért is – magyarázza dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológusa. A kutatás adataiból azonban kiderül, hogy a 14 és 20 év közötti, túlsúlyos fiatalok esetében a tesztoszteron mértéke 50%-kal kevesebb, mint vékonyabb társaiknál. Amennyiben nem teszünk ellene, a folyamat egyenes következménye lehet a felnőttkorban jelentkező meddőség.
Mennyit képes enni egy kamasz?
2015. október 29.
Rendkívül sokat eszik reggelire, ebédre, uzsonnára, azután már koraeste farkaséhes… Kamasz gyermekünknek máson sem jár az esze, mint az evésen, hatalmas az étvágya. Ezt egyfelől természetesnek tartjuk, hiszen növőfélben van, így ebben a korban szervezetének több energiára, tápanyagra van szüksége. Másfelől gyakran aggódni kezdünk az esetleges káros következmények miatt, ha már úgy érezzük, túlzásba viszi az evést. De vajon tudjuk-e, mikor kell nyugtalankodnunk, hol lehet a határ? Endokrinológus-diabetológus szakemberek segítségével adjuk meg a választ.
Valóban több kalóriára van szüksége
Serdülőkorban látványos a táplálkozási szokások megváltozása. Leányok esetében ez általában 12 év körül következik be, amikor hirtelen növekedés áll be, és szervezetüknek kb. 2200 kalória bevitelére van szüksége naponta. A fiúknál ez később megy végbe, 14-17 éves kor között, amikor akár napi 3000-3500 kcl is lehet a kalóriaigény.
Borjú szív vadas mártásban Karcsi szerint
2015. október 25.
Nagyon finom és kiadós főétel.
Hozzávalók:
15 dkg füstölt szalonna
70 dkg tisztított borjú szív
20 dkg hagyma
15 dkg zöldpaprika (csuma nélkül)
60 dkg paradicsom
35 dkg sárgarépa (murok)
1 kévés kanál piros paprika
1 mokkáskanál majoránna
1 mokkáskanál őrölt kömény
só
3 babérlevél
1 nagy evőkanál csípős mustár
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...171172173...297