Információk, érdekességek

A hallójárat tisztításáról

2006. november 19.

A fül tisztítása olyan, mint a futball: mindenki azt hiszi, hogy ért hozzá, de csak kevesen vannak, akik valóban jól csinálják. Mindenekelõtt tisztázni kell, hogy egészséges fülben összegyûlõ fülzsírról vagy beteg fülrõl van-e szó? Ennek eldöntése szakorvost igényelhet.

 

Ezután – ha egészséges fül tisztításáról beszélünk –, figyelembe kell venni, hogy zsíros-e vagy száraz-e a bõr: a szárazbõrûeknek a hallójáratával egy életen át nem kell foglalkozni, mert a képzõdõ kevés, száraz, inkább levált hámpikkelyecskének tûnõ fülzsír a hallójáratból a rágómozgások kapcsán spontán kiürül. Ilyen esetben a fül tisztogatása a legkülönbözõbb, egyébként éppen erre a célra forgalmazott fültisztító pálcikákkal (nem szólva a hajcsatról, gyufapálcikáról és társairól) teljesen felesleges.


Ez aztán súlyos! 310 millió elhízott ember van a világon

2006. november 10.

A túlsúlynak a genetikai, biológiai tényezõk mellett egyre inkább az életmód az oka.


Az elhízással összefüggõ betegségek miatt évente Magyarországon annyi ember hal meg mint Nagykanizsa lakossága, vagyis 50 ezer ember. A világban pedig több mint 310 millió ember túlsúlyos. Mindezt Halmy László professzor, a Magyar Elhízástudományi Társaság elnöke mondta a Magyar Tudományos Akadémián, a Tudomány napja alkalmából tartott elõadás-sorozaton.

 

A világban még mindig naponta 25 ezer ember hal meg az éhinség miatt, de egyre több az elhízással összefüggõ haláleset is. A túlsúlynak a genetikai, biológiai tényezõk mellett egyre inkább az életmód az oka. Például a gyorsétkezés, de a kevés alvás is gyakran vezet túlsúlyhoz.


Az egészséges vese

2006. november 07.

Nagytekintélyû tudósok állítják, hogy a szakmai publikációk nehézségi fokát meghaladó feladat egy fontos témáról tudományos hitelességgel, s egyben mindenki számára közérthetõen értekezni. Ezért szerkesztõségünk nagy örömmel fogadta a most közölt írást, amelyet olvasóink nevében megköszönünk a szerzõnek.


Az elsõ élõlények a tengervízben fejlõdtek. Azóta az evolúció hosszú utat járt be, testnedveink összetétele azonban mind a mai napig az õstengerek iontartalmát tükrözi. A magasabb rendû szervezetek az édesvízi, majd a szárazföldi körülmények között csak úgy alakulhattak ki és maradhattak fenn, hogy sejtjeik belsõ környezetének állandóságát, az úgynevezett homeosztázist fenntartották. Ennek biztosítása a vesék feladata, ezért a vese életfontosságú szerv.


Sok zöldség fiatalítja az agyat

2006. október 31.

Egy friss kutatás szerint sok zöldség és gyümölcs fogyasztása segíthet az idõs embereknek megõrizni szellemi frissességüket, jó memóriájukat.

 

Egy, az Egyesült Államokban nemrégiben közzétett kutatás szerint a zöldségeket rendszeresen fogyasztó idõseknek átlagosan 40 százalékkal lassabban romlik az agyi kapacitásuk, mint azoknak, akik csak kevés zöldséget esznek. A zöldségfogyasztás olyan mértékben lelassította az agysejtek pusztulását, és az ezzel együtt járó memóriavesztést a vizsgált idõs embereknél a kutatás hat éve alatt, hogy szellemileg nem kevesebb, mint öt évvel voltak fiatalabbak a velük egykorú zöldségtelen koszton élõkhöz képest.


Egészséges pislogás

2006. október 22.

Rosszul elhelyezett monitor, városi szmog, túlhordott kontaktlencse – alig észrevehetõ károkozói az egészséges szemnek. Olykor csak kissé szárazabb tõle a szem vagy viszket, esetleg néha kellemetlen, de hosszú távon komoly szembetegségek okai is lehetnek: a szem védõrétegét legyengítve utat nyitnak a gyulladást okozó baktériumoknak, vírusoknak.


Sokan a monitor sugárzásától védõ szemüveggel azonosítják a számítógép elõtt végzett munka ártalmait, holott ennél sokkal többre, sõt egészen másra hívja fel a figyelmet a szakorvos. Dr. Németh János, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának igazgatója szerint a régi képernyõk olyan ionizáló sugárzást bocsátottak ki, amely káros volt a szemre, ezért volt szükség a képernyõellenzõre és a védõszemüvegre.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...153154155...163