Információk, érdekességek

A férfi meddőség többnyire gyógyítható!

2025. január 31.

Fotó: serezniy © 123RF.comA meddőség nem csak a nőket, a férfiakat is érinti, ráadásul egyre nagyobb arányban. Napjainkra az esetek 40%-ban a férfi, 40%-ban a női oldalon van a gond, a fennmaradó 20%-ban pedig mindkét fél esetén problémák merülnek fel a termékenységben. Azonban érdemes tisztázni, hogy a férfiakat érintő meddőség is “csak” egy állapot, a legtöbb esetben orvosolható.
A témában Ratkó Tünde termékenységi szakember, szülésznő, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre.

Meddőség?

A “teremtés koronája”, vagyis a férfi mindig erős, tettre kész, a fájdalmat nem mutatja, gyengeségnek jele sincsen az életében. Bár a hölgyek nem így látják a férfiakat, és nem is ezt keresik bennük, a férfiak hajlamosak ekképpen aposztrofálni saját nemüket, így pedig a problémáikat mélyen eltemetik, semhogy beismernék azokat, pláne akkor, ha a baj éppen a termékenységüket érinti…

Holott a meddőség a férfiak körében sajnos egyre nagyobb arányban van jelen, ráadásul ez a növekvő tendencia az évek alatt még gyorsul is. Mindenképpen tisztázni kell azonban, hogy a meddőség – bár népbetegségként hivatkoznak rá – nem egy betegség, hanem egy tünet, egy állapot.

Meddőségről abban az esetben beszélhetünk, ha egy párnak egy év alatt, rendszeres, védekezés nélküli szexuális élet mellett sem fogan meg a gyermeke.

Állapot

A férfiak esetében jelentkező meddőség hátterében az esetek többségében tápanyaghiányos állapotok húzódnak meg. Ez nem csak a spermiumtermelésre nyomja rá a bélyegét, hanem számos más ponton is eltolódásokat eredményez a testben. Ezek a hatások pedig sajnos sok esetben egymást erősítik – mondja Ratkó Tünde a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere.

A tápanyagpótlás kiegyensúlyozott táplálkozás és rendszeres mozgás mellett is jelentkezhet – bár alapvetően ez a két tényező az alapja az egészséges életmódnak. Ennek oka, hogy az élelmiszerek beltartalma az elmúlt mintegy 50 évben drasztikusan lecsökkent, sokszor 60-70%-kal is. Az okok közt a vegyszerezés és a klímakatasztrófa is szerepel, de a leginkább a tömegtermelés tehető ezért felelőssé, hiszen egységnyi földterületen két-háromszor annyi élelmiszert termelünk meg. A tápanyaghiányok kiküszöbölésére azonban tökéletes megoldást nyújthatnak a megfelelő férfivitaminok. Ezek esetében kiemelt szempont a szerves kötésben jelen lévő (ezek praktikusan a -citrát és -glükonát kötési típusokat jelentik), lehető legtöbb összetevő (azaz a komplex készítményeket érdemes keresni).

A tápanyagpótlás révén a férfiakat érintő meddőségek egy jelentős hányada megszüntethető, vagy jelentősen mérsékelhető.


Egyre kevesebb a baba hazánkban is

2025. január 29.

Fotó: sayfutdinov © 123RF.com

Nincs egyszerű dolga a pároknak, amikor a gyermekvállalás kerül szóba. Hiszen tudjuk, a gyereket felnevelni nem olcsó, sokszor várunk a megfelelő időpontra is. Sajnos azonban igen sok esetben a párok egyszerűen nem tudnak babát vállalni, vagy azért, mert meddők, vagy azért, mert túl sokáig várnak. Többek közt ennek is köszönhető, hogy a hazai születésszám 2023-ban soha nem látott alacsony szintet ért el…

A problémáról dr. Angyal Géza szülész nőgyógyász főorvossal, a Trimeszter termékenységi Klinika szakértőjével beszélgettünk.

Nagy a baj?

Ez meglátás kérdése. Demográfiai és gazdasági szempontból nem jó az irány, hiszen a termékenységi arányszám egy nőre vetítve ma már 1,5 körül mozog, vagy az alá is kerül. Ideális esetben ez 2,1 vagy magasabb kellene, hogy legyen.

Ha azonban a gazdasági mutatókat nem szemléljük, akkor az alacsony születésszámban jelen vannak azok a párok is, akik tudatosan döntenek a gyermektelenség mellett – ez pár 10 éve még nem volt ilyen elfogadott – mondja dr. Angyal Géza a Trimeszter Termékenységi Klinika szakértője.

Sajnos azonban tény, hogy az arány romlása annak is köszönhető, hogy egyre több a meddő pár hazánkban is, illetve azok a párok is, akik halogatják a gyermekvállalást – többnyire anyagi megfontolásból – aztán szembesülnek azzal, hogy “kifutottak az időből”.

Támogatás vagy döntés?

Nyilván abba senki nem szólhat bele, ha egy pár nem akar gyermeket vállalni. Az, hogy pénzügyileg milyen terhet jelent a gyerek, az állam asztalára tartozó kérdés, mi inkább azokra a párokra koncentrálunk, akik szeretnének gyermeket, de nem sikerül a családalapítás.

Ennek oka lehet a meddőség, vagy az is, ha a nő eléri azt a kort, mikor a menopauza jelentkezik. Sok esetben azonban még csak nem is erről van szó, hanem arról, hogy az idősebb, azaz a 40 körüli, akár a feletti nők gyermekvállalása a szervezetük állapota, a tápanyagraktáraik rossz töltöttsége miatt hiúsul meg. Ezen azonban lehet segíteni!


Állat a családban?

2025. január 24.

Fotó: lopolo © 123RF.com

Visszatérő kérdés a gyermeket váró szülőknél: ha gyermek születik a családban, mi legyen a házi kedvenccel, a kutyával és a cicával?

Amikor a gyerek nagyobb lesz és háziállatot szeretne, hogyan viszonyuljunk hozzá? Azzal növekedne a felelősségtudata?

Igen, az állattartás felelősséget is jelent (nem opció, hogy a háziállat egész nap magányos legyen), de felelősek vagyunk a családért, elsősorban testi-lelki egészségéért, így az is előfordulhat, hogy valaki a családból ellenszenvezik az állattartással a lakásban.

Mint minden mellett, sok érv és ellenérv szól az állattartás mellett, vegyük őket sorba.

Egészségügyi szempontok

A szőrös állat tartása nem ajánlott, ha asztmás vagy allergiás él a családban, főleg, ha kutya-macska szőrre is érzékeny az illető. Kifejezetten az állatok is okozhatnak az embereknél betegséget. Mint pl. egy egysejtű parazita által okozott toxoplazma, valamint a macskakarmolási betegség, mely olyan bakteriális fertőzés, amely a nyirokcsomók duzzanatával jár, és macskakarmolás vagy harapás okozza.

Sőt, ha nem törődünk házi négylábúink féregtelenítéséről, a macskák és a kutyák sajnos megfertőzhetnek bennünket. Ezért rendszeresen kell féregteleníteni, bolha- és kullancsellenes nyakörvet vagy a cseppenthető változatot kell alkalmazni. Ezek mind beszerezhetőek állatpatikákban vagy olyan, közforgalmú gyógyszertárakban, ahol állatgyógyászati készítményeket is tartanak. És előírásszerűen, megfelelő időközönként alkalmazni kell azokat.


Kényszerbetegség már gyermekkortól

2025. január 21.

Az obszesszív-kompulzív zavar (OCD) egyes felmérések szerint a negyedik leggyakoribb pszichés betegség a fóbiás rendellenességek, a függőségek és a depressziós állapotok után.

Fotó: altanaka © 123RF.comMitől alakulhat ki az OCD?

Az OCD összefüggésben lehet olyan közvetlen traumákkal, mint a súlyos betegség, baleset, hosszan tartó kórházi tartózkodás stb. De kapcsolódhat közvetett lelki sérülésekhez, megrázkódtatásokhoz, lelki problémákhoz is. Ilyen lehet a szülő betegsége, a bizonytalanság érzése, gyermekkorban a higiénia hiánya a környezetben stb.

A különféle stressztényezők szintén okozhatnak obszesszív-kompulzív zavart: egy olyan személy, akinek súlyos egészségi problémái vannak, vagy nem tudja túltenni magát egy szakításon, váláson, esetleg súlyos anyagi nehézségekkel küzd, könnyen megkaphatja ezt a betegséget. Az is előfordulhat, hogy gyermekkorában hamis információk jutottak el a pácienshez, például „moss­ kezet,­ különben­ biztosan beteg ­leszel”,­ és ez felnőve kifejlesztheti a kényszert az állandóan ismétlődő kézmosásra.

Mi a tipikus jellemzője az OCD-ben szenvedő embernek?

Ezeknek a betegeknek mindent ellenőrizniük kell, a pszichés rendellenesség meghatározza szinte az egész életüket. A tolakodó, idegen, sokszor abszurd gondolatokat, érzelmeket és érzeteket képtelenek irányítani, ezért folyamatosan ellenőrzik a környezetüket vagy mások cselekedeteit, hogy biztonságban érezhessék magukat. Próbálják felismerni, hogy mi a „jó” és mi a „rossz” – a baj ott van, hogy a látásmódjuk téves, és ez a törekvés a megszállottságig fajul.

Ha egy gyermek OCD-ben szenved, szükségszerűen kényszeres beteg lesz felnőttkorában?

Ez a pszichés rendellenesség gyakran már korán jelentkezik, az esetek kb. 65%-a 25 éves kor előtt kezdődik. A gyermekek 3%-a gyógyul meg serdülőkorban, azonban az OCD evolutív természetű, progressziót mutat. A legnehezebben gyógyíthatók azok, akiknél időben a legtávolabbra esik a betegség kezdete. Az átlagot tekintve a tünetek 12 éves korban jelennek meg, 25 éves kor körül pedig van egy második csúcs.

A kutatók úgy vélik, hogy minél korábban jelenik meg az OCD, annál valószínűbb, hogy biológiai eredetű, míg ha később jelenik meg, általában reaktív, vagyis a környezet, különösen a család hatására alakul ki.


Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

2025. január 17.

„Csúnyán köhög” – panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.

Fotó: gettyimages.comA hirtelen hűvösebbé váló szeptemberi hónapban a vírusok is könnyebben terjednek, és a szülők is egymásnak adják a kilincset az orvosi rendelőkben. Szinte nincs olyan iskolai vagy óvodai közösség, ahol ne lennének köhögős-orrfolyós gyermekek. Mivel a gyermekek évi 10-12 alkalommal is elkaphatják egyikét, másikát vagy elkaphatják a felsőlégúti fertőzések valamelyikét ezért – kis túlzással – vannak olyan kicsinyek, akik kisebb-nagyobb megszakítással szeptembertől akár márciusig betegek. 

Elhúzódó köhögés

Mint dr. Mezei Györgyi mondja, a köhögés egy reflexes folyamat, ami bár sokszor valóban igen intenzív és ijesztő lehet az avatatlan fül számára, mégis jelentős szerepet tölt be a szervezet védelmében, hiszen az alsó- és felső légutak tisztulását segíti elő. Sokszor felmerülő probléma, hogy a szülő azzal fordul az orvoshoz, hogy a gyermek „csúnyán köhög”. Mivel nem egzakt orvosi kifejezésről van szó, ezért érdemes az alábbi kérdéseket átgondolni a kivizsgálás előtt:

  • Mennyi ideje áll fenn a köhögés? 
  • Hirtelen vagy fokozatosan alakult ki?
  • Változott-e a köhögés jellege az idő múlásával?
  • Száraz vagy váladékos (produktív)? Ha váladékos, milyen színű és állagú a köpet?
  • Mikor rosszabbodik a köhögés?
  • Kapcsolódik-e a köhögés egyéb tünetekhez?
  • A köhögés kezdetén vagy bármelyik szakaszában volt-e láz?
  • Szed-e a gyermek bármilyen gyógyszert?
  • Van-e valamilyen ismert allergiája vagy asztmája a gyermeknek?

A gyermekkorban jelentkező akut betegségek legfőképp fertőzéses eredetűek. Természetesen most, hogy a kisgyermekek egyik légúti betegségből a másikba esnek, nem is kell rögvest immunrendszert érintő vagy krónikus betegségtől tartani, és fontos, hogy a szülők azzal is tisztában legyenek, hogy a köhögés-orrfolyás akár 3-4 hétig is „ragaszkodni fog” a kicsinyekhez – magyarázza a gyermekpulmonológus.

Mitől lesz csúnya a köhögés?

–Amikor a gyermek megbetegszik és tartósan köhög, elsősorban azt figyeljük meg, hogy a köhögés mellett milyen az általános állapota: elesett vagy jókedvű; tud-e megfelelően enni-inni, zavarja-e a köhögés alvását, hétköznapi tevékenységeit? Enyhülnek-e a panaszok az orrszívást, orrfújást vagy az orrmosást követően? Az általános állapot megfigyelése mellett azonban arra is figyelni kell, hogy okoz-e bármiféle légzési nehezítettséget a köhögés. A nehezített légzésről árulkodik a légzési segédizmok használata (az orrszárnyi légzés, a szegycsont felett behúzódó izom, a bordaközi izmok behúzódása és a fokozódó hasi légzés) – ha ezeket a jeleket tapasztaljuk, indokolt a mihamarabb orvoshoz fordulni – figyelmeztet a szakember.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...234...292