


Információk, érdekességek
Táplálkozás – a legfőbb "orvosságunk" (1. rész)
2017. január 11.
A táplálkozás főszerepet játszik a fizikai és szellemi egyensúly fenntartásában. Első számú „orvosságunk” – ahogy már Hippokratész is megállapította. Miképp profitáljunk jótéteményeiből, hogy hosszú időn át megőrizzük vonalainkat, jó kedélyünket és bőrünk megfelelő állapotát? Táplálkozási jó tanácsok télre.
Minden, amit megeszünk, hatással van szervezetünk működésére. Így a jó egészség megőrzése érdekében fontos olyan élelmiszereket fogyasztani, melyek bővelkednek vitaminokban, ásványi anyagokban, esszenciális aminosavakban, és maximálisan változatossá kell tenni velük az étrendünket. Válogassunk hát a különböző élelmiszer-csoportok között, néhány irányelv betartása mellett, megfelelő testsúlyunk, jó hangulatunk és a szép bőr megtartása érdekében az őszi- téli időszakban is.
Mit tehetünk testsúlyunk megőrzéséért?
Ahhoz, hogy karcsúak maradjunk, nem elég a kalóriák számát csökkenteni! Előnyben kell részesíteni pld. az alacsony glikémiás indexű (GI) élelmiszereket, melyek szabályozzák az étvágyat (a GI – a táplálékok vércukorszintre gyakorolt hatását jelzi 0-100 közötti skálán). Kerülnünk kell tehát a magas GI értékűeket, melyek többek közt elősegítik a zsírok raktározódását. Egy kevésbé ismert példa az alacsony GI-vel rendelkező növények közül: „szuperélelmiszernek” számít a quinoa növény, mely magas fehérje tartalmú, a spenóthoz és céklához hasonló növény magja. A gluténmentes étrend kialakításában jelentős szerepet játszik, ami elősegíti a fogyást. Emellett kevés kalóriát tartalmaz. Elkészítés: az eredetileg keserű magokat szűrőben jól mossuk át, majd főzés után használjuk fel köretekhez, salátákhoz, de müzliben is nagyon egészséges.
A napi 2 étkezést hirdető divatdiéták és az IR
2017. január 07.
A csupaszt statisztikai adatok felsorolásától eltekintek, legyen elég annyi, hogy világszerte 347 millió ember szenved cukorbetegségben. A cukorbetegség megelőző állapota az IR és az IGT felismerhető, és kezelésével elkerülhető a kettes típusú cukorbetegség későbbi kialakulása.
Mi is az IR pontosan?
Amikor az inzulinérzékelő receptorok eltompulnak, már nem érzékelik megfelelően az inzulin jelenlétét a vérben. Ekkor a hasnyálmirigy egyre több inzulint kénytelen termelni, majd idővel a hasnyálmirigy elfárad és kimerül, megszűnik az inzulin termelése. Ez már a kettes típusú diabetes állapota.
Az inzulinérzékelő receptorok eltompulásának számos oka lehet: stressz, a helytelen szénhidrát fogyasztás, melynek következtében állandóan sok inzulin kerül a vérbe és stimulálja a receptorokat, genetikai hajlam, mozgásszegény életmód, hpgy néhányat említsek közülük.
Péksütemény helyett
2017. január 02.
Ugye ismerős: gyermekünk farkaséhesen kerül elő az iskolából, és péksüteményért könyörög… Engedjünk a könyörgésnek vagy ne? És ha nem…, hogyan ne?
Minden szülő ismeri a helyzetet, amikor délutánonként gyermeke farkaséhesen kerül elő, és péksüteményért könyörög. Azonban a rendszeres péksütizés hosszú távon többet árt, mint használ. Egy bukta reggelire, egy túrós batyu uzsonnára – az éhséget persze ezek is csökkentik, de reformkosztnak sajnos egyáltalán nem mondhatók. Ráadásul az esti időhiányban gyorsan összeütött gyorsételek is komoly kívánnivalókat hagynak maguk után. Kis körültekintéssel kiküszöbölhetjük a táplálkozási anomáliákat.
Nem lehet elég korán kezdeni
A péksütemények fő alapanyaga a fehér liszt, a hidrogénezett növényi zsír no meg a cukor – meg esetleg a gyümölcsöt csak nyomokban tartalmazó lekvár. Hogy mindezek nem túl egészségesek, közhelyszámba megy. A baj azonban leginkább akkor van, ha ezek az alapanyagok képezik a táplálkozás alapját.
Fenti mondat sok mindenre igaz, de az egészséges életmódra nevelésre mindennél inkább. Persze eleinte könnyű. Hiszen a hozzátáplálás során a bébik nem igazán tehetnek mást, mint megismerkednek szép sorban az alma, a sütőtök, a sárgarépa, a brokkoli és megannyi tápláló, vitamindús zöldség és gyümölcs ízével. Ezek fogyasztása bár gyakran lassan beépül az életmódba, sokszor párosul helytelen táplálkozási szokásokkal: az ásványi anyagokban, vitaminokban szegény élelmiszerek rendszeres fogyasztásával.
Egyen rendszeresen a gyerek! - Miért is olyan fontos ez?
2016. december 28.
Ha szeretnénk, hogy gyermekünk jól teljesítsen a suliban, fontos, hogy ne csak a tanulásra gondoljunk. A táplálkozásnak is hatalmas szerepe van ebben.Ha a gyermek nem kapja meg fizikálisan a megfelelő tápanyagokat, akkor az agya sem képes a megfelelő működésre.
"Bizonyított, hogy az iskolás gyerekek vércukorszint-ingadozása közvetlenül hiperaktivitást, koncentrációs és tanulási zavart, agressziót és más viselkedési zavarokat vált ki."
(Dr. Natasha Campbell-McBride MD: Gap szindróma című könyvéből)
Abban a szakaszban, amikor a vércukorszint hirtelen megnövekszik, a gyerek "feldobott" állapotba kerül, ami hiperaktivitást válthat ki.
Amikor pedig a vércukorszint túl alacsony lesz, a gyerek rosszul érzi magát, ami gyakran fejfájással, rosszkedvvel, agresszív viselkedéssel jár.
Kimondottan ennek a veszélynek vannak kitéve a válogatós gyerekek, akik csak bizonyos ételeket hajlandóak enni. Nap közben inkább koplalnak ha olyan ételt kapnak amit nem szeretnek. Valamint azok a gyerekek, akik szinte csak olyan ételeket fogyasztanak amiben sok a finomított szénhidrát (pl.: péksütemény, kekszek, gumicukrok, ízesített üdítők).
Adventi muffinok - akár ajándékba is!
2016. december 24.
Gyorsan, egyszerűen elkészíthető, variálható mindenféle aszalt gyümölccsel és maggal! Ajándékba is elkészítheted!
Adventi muffinok
Hozzávalók: 10 dkg vaj, 1 tojás, 2 tk. mézeskalácsfűszer, 3 ek. tejföl, két marék apróra vágott aszalt gyümölcs (sárgabarack, szilva, áfonya, mazsola, kandírozott citrom vagy narancshéj, bármi), 15 dkg barnacukor, 20 dkg liszt, 1 tk. sütőpor, 1 tk. szódabikarbóna
A vajat kikeverem a cukorral, a tojással majd megy bele a fűszer és a tejföl. Az egészhez hozzákeverem a lisztet, a sütőport, a szódabikarbónát és az aszalt gyümölcsöket. Az egészből egy jól keverhető massza lesz. Muffinpapírral kibélelt vagy kikent formába tesszük és 180 fokon tűpróbáig sütöm.
Megjegyzés: A tetejére lehet csoki vagy cukormázat is tenni de szerintem így magában is nagyon finom!
Harmonet tipp: a cukrot csökkentsd 5 dkg-ra és adj hozzá 4 ek. mézet, így puhább lesz a tészta és akár 1 hétig is finom, puha marad!
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...153154155...297