


Információk, érdekességek
Hét tipp refluxbetegeknek
2023. november 02.
A refluxbetegség kezelésében igazolt helyük van az életmódtanácsoknak, akár a gyógyszerek szedését megelőzően, akár mellette.
Rekedtséget vagy köhögést is okozhat a refluxbetegség
A refluxbetegség vagy savas visszaáramlás nagyon gyakori betegség. Ez esetben nem másról van szó, mint arról, hogy a savas gyomortartalom részben visszaáramlik a nyelőcsőbe. A savas nedv egészen a garatig vagy a gégéig eljuthat, és ott kellemetlen, maró, égő érzést okoz. Számos esetben a savirritáció okozta rekedtség vagy a köhögés hívja fel a figyelmet arra, hogy nem a megfelelő irányba áramlik a gyomorsav.
Túlságosan teli gyomor vagy záróizomgyengeség is lehet az ok
A refluxos panaszok egyben jelei annak, hogy a felső béltraktus működése zavart szenved. Előfordulhat, hogy a nyelőcső alsó záróizma elégtelen mértékben zár. Gyakori, hogy a gyomorürülés késleltetett, túl sokáig tartózkodik az étel a gyomorban, és egy része erősen savas állapotban visszanyomul a nyelőcsőbe. Ronthat a tüneteken, ha a szokásosnál nagyobb mennyiségben termelődik gyomorsav, azaz a kelleténél savasabb a gyomorban uralkodó kémhatás. Ilyen esetben a refluxbetegség tüneteit gyomorégés is tetézi.
Bizonyos ételek, italok és a stressz is ronthatnak a helyzeten
Többen egyes ételek vagy italok fogyasztásával hozzák kapcsolatba a refluxos panaszokat, mások arról számolnak be, hogy a fokozott stressz váltja ki náluk a szokásosnál jelentősebb mértékű savtermelést és a következményes savvisszaáramlást. Vannak bizonyos állapotok, amikor a savvisszaáramlás fokozott; több kismamát kínoznak például a maró tünetek: ahogy nő a magzat, egyre inkább kifejezettek lehetnek a panaszok.
Mindenkinek ki kell tapasztalnia, hogy nála mely tényezők azok, amelyek rontják a tüneteket. Ennek fényében lehet beiktatni néhány életmódbeli változtatást, ami enyhíthet a panaszokon. Amennyiben a refluxbetegség csak enyhe formában van jelen, lehetséges, hogy néhány életmódbeli változtatás elegendőnek bizonyul a kellemetlenségek legyűrésére. Ha már kifejezett panaszokról, a nyelőcső-nyálkahártya károsodásáról van szó, akkor szükség van gyógyszerekre. Tudni kell azonban, hogy a gyógyszerek hatásának kedvező kiegészítői azok az életmódtippek, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy ne keletkezzen fölös mennyiségben gyomorsav, illetve csökkentett mértékű legyen a nyelőcsőbe való visszaáramlása.
Krónikus vénás beteg – Mit tehet az expediáló szakember a gyógyszertárban?
2023. október 31.
A krónikus vénás betegség (KVB) valamilyen formája 3-ból 2 magyar felnőttet érint. Szem előtt tartva azt, hogy a kórállapot kezelése akkor lehet eredményes, ha a megfelelő terápiát minél hamarabb elkezdi az érintett személy, és azt megfelelő mértékű adherenciával tovább is viszi, mind a prevencióban, mind a kezelésben nagy szerep hárul az expediáló szakemberekre.
A KVB diagnózisára és kezelésére vonatkozóan nemrégiben jelent meg egy hazai, átfogó ajánlás [1]. Cikkünkben az irányelv és a vonatkozó szakirodalom tükrében bemutatjuk azt, hogy milyen szempontokat kell szem előtt tartani a krónikus vénás betegek patikai ellátása során.
A seprűvénáktól a visszeres fekélyig
A krónikus vénás betegség (KVB), vagyis az alsó végtagi vénás rendszer kóros elváltozásai következtében kialakult tünetegyüttes gyakori.
A KVB klasszifikációjára a CEAP szolgál. Az osztályozás C0-tól C6-ig terjed, és a C0 esetén nincs látható vagy tapintható jele a vénás betegségnek, míg a C6 az aktív vénás fekély stádiumát jelenti [1].
Egy több mint 91 ezer beteg adatait elemző, 20 országot felölelő nemzetközi tanulmány a KVB prevalenciáját 64%-nak találta; ezek között a KVB súlyosabb formái (C4-6 stádiumok) 5%-ban fordulnak elő, és az életkor előrehaladásával a gyakoriságuk jelentősen nő.
Születtek magyarországi eredmények is, amelyek 66%-os varicositasprevalenciát mutattak; vagyis 3-ból 2 magyar érintett a KVB-ben [1].
Sajnálatos tapasztalati tény
– Riasztó adatok és kilátások ellenére az érintettek jelentős része elbagatellizálja a problémát.
– Csupán esztétikai hibának vagy apró, zavaró tényezőnek minősítik a vénás panaszokat mindaddig, amíg az állapotuk nem súlyosbodik jelentősen.
– A panaszok kezelés hiányában ugyanis egyre romlanak, és a szövődmények kockázata is nő.
Kinél alakul ki KVB?
A vénás betegségek kialakulásában számos örökletes faktor szerepel. Emellett azonban nem elhanyagolható az életmódbeli és a környezeti tényezők szerepe. Minél idősebb valaki, annál nagyobb eséllyel szembesül KVB-vel. Míg a 20 év alatti lakosságban 12,5%, addig a 70 év felettieknél 82%-ban fordul elő a megbetegedés. Számít a nem is: a nőknél kétszer gyakoribb ez a kórkép. Emellett a nőknél a szülések számával is növekszik a KVB kialakulásának kockázata. A testsúly is lényeges: a KVB nemtől függetlenül gyakoribb az elhízott embereknél. Fontos az életmód is: az állómunkát végzők körében gyakrabban fordul elő, mint a fizikailag folyamatosan aktívaknál [1].
Húgyúti betegségek: fertőzések, hólyaghurut
2023. október 29.

A hőterápia lehet meleg ülőfürdő, lábfürdő vagy hőpakolás.
Itt fontos felhívni a páciens figyelmét arra, hogy soha ne menjen hideg lábfejjel az ülőfürdőbe (szaunába se!).
A hőkezelést 36 °C-os vízzel kell kezdeni, majd a hőmérsékletet percenként 1 fokkal kell emelni, így érve el a 40-42 °C-ot. A fürdő időtartama maximum 15 perc legyen. Iszapfürdő-adalék hozzáadásával kellemes hőátadás biztosítható a testnek. Hideg fürdő soha ne kövesse a hőkezelést, a száradást követően ágymeleg vagy kiegészítésképpen melegített (kb. 50 °C) iszappakolás, meleg vizes palack alkalmazása javasolt. Fontos a kezelés alatt az altestet mindig melegen tartani. A gyakran visszatérő húgyúti fertőzésben szenvedő nők számára léteznek speciális angóragyapjúból vagy más hőszigetelő szövetből készült fehérneműk.
A bőséges folyadékbevitel (napi 2-3 liter), illetve a vesetisztító, vizelethajtó teák serkentik a vizelet kiválasztását, ezáltal a baktériumok a szervezetből kimosódnak, és más baktériumok vesemedencébe való felszállása akadályozottá válik.
Lábgomba
2023. október 24.
Kellemetlen, makacs és fertőző. A lábgomba sajnos bármikor jelentkezhet, de a nyári, nyár végi időpontokban hatványozottan.
Az esetek többségében a bőr felszíni megbetegedéseiről van szó. A tinea pedis, vagyis a lábgomba esetében leggyakrabban a lábujjközi terület érintett. A fertőzés viszketéssel, felázással, kipirosodással és hámlással jár. Amennyiben a lábgomba a talpakon alakul ki, azt jellegzetes, viszkető hólyagocskák kísérik. Másik formája a pikkelyes-hiperkeratikus hólyag. Ezek a talptól indulnak és a lábfej felső részéig húzódnak. Az érintett bőr felülete jellemzően enyhén gyulladt és pikkelyes.
Az öngyógyszerezés csak a lábujjközöket érintő lábgomba kezelésére szorítkozhat. Bármely más kórkép orvosi kezelést igényel.
A lábgombásodást okozó fertőzések forrásai közfürdők, sportcsarnokok, szaunák, zuhanyzók és szállodai szobák szőnyegpadlói lehetnek. A családon belül fokozott a fertőzés veszélye. Mivel a fertőzött bőrfelület erősen hámlik, a gomba a padlószőnyegekre, közösen használt fürdőszobai eszközökre, kéztörlőkre stb. terjed. A nedvesség és felázás, a fokozott izzadás (műszálas zokni, szűk lábbeli), továbbá olykor a nem megfelelő lábhigiéné teremtik meg a gombás fertőzés kialakulásának előfeltételeit.
Kezelési lehetőségek
A gombás lábat mindenképpen kezelni kell, hogy a fertőzés nehogy továbbterjedjen, felülfertőződjön vagy a lábkörmökre terjedjen át. A kezelés célja a kiváltó ok kizárása és a gyulladás megszüntetése. Természetesen nem elegendő csak a lábat kezelni, a harisnyákat, cipőket, hálószobák padlóját is fertőtleníteni kell. Mivel alig van olyan zokni, ill. harisnya, amely 40 °C felett mosható, javasolt a zoknikat, harisnyákat a megfelelő hintőporral kezelni. Az újrafertőződést elkerülendő a cipők és a lakás fürdőszobai szórófejes fertőtlenítőszerrel gombamentessé tehetők. Az egy háztartásban élők zoknijait, harisnyáit, cipőit is fertőtleníteni kell.
Ha levert a nátha - 4 bevált gyógytipp
2023. október 22.
A néhány naptól akár egy hétig is tartó nátha kellemetlen tüneteit könnyedén mérsékelhetjük, és csökkenthetjük a gyógyulási időt egyszerű házi praktikákkal.
A nátha tüsszentéssel, köhögéssel terjed, ezért különösen ragályos zárt terekben. Mivel a kórokozó a beteg ember orrjárataiban, torkában is megtelepszik, pusztán a légzés útján is el lehet kapni a betegséget.
A náthát okozó vírustörzsek állandóan változnak, így az előző fertőzés során szerzett védettség nem biztos, hogy érvényesül a következőnél is. Ezért különösen fontos az immunrendszerünk karbantartása az egészséges (rost- és vitamindús) táplálkozás, a rendszeres mozgás, a pihenés és szükség esetén immunerősítő készítmények segítségével.
A betegség kialakulását több tényező is befolyásolja, így a stressz, a kimerültség, az, hogy csecsemőről, kisgyermekről vagy idős emberről van-e szó valamint az idült betegségek, amelyek gyengítik a védekezőképességet.
Főbb tünetek: orrfolyás, torokfájás, fefájás, orrdugulás, száraz köhögés, tüsszögés, étvágytalanság, általános erőtlenség, levertség. A felsorolt tünetek időtartama általában mintegy három nap, legfeljebb egy hét.
Az alábbi egyszerű ötletekkel segíthetünk a szervezetünknek hamarabb és könnyebben legyőzni a betegséget és visszanyerni egészségünket.
1. Gyógyszertári porok helyett
Alapos izzadással, forró italokkal enyhíthetőek a tünetek. Jó eredményt tulajdonítanak a következő receptnek, melynek hozzávalói: 1/8 kanál cayenne bors, 1 citrom leve, 1 gerezd zúzott fokhagyma, 1 g C-vitamin, 1/2 csésze forró víz. Egy pohárban készítsünk ezekből keveréket, és kortyolgassuk el lassan.
2. A legjobb gyógyteák náthára
A kamillából és citromfűből készült teát is ajánlják náthás betegségek idején, de bevethető láz esetén lázgyökérből, köhögés esetén pedig martilapuból készült főzetet. Szintén hatásos a csombormenta- vagy a bodzatea, illetve a cickafark, a borsmenta, a gyömbér és a macskamenta forrázata.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...293031...257